26 april 2023
algemene indruk
Naast de opnieuw terugkerende overkoepelende thema’s, zoals huisvesting, duurzame materiaalontwikkeling, de toekomst van het Nederlandse landschap en de omgang met klimaatverandering in de stad, zijn er deze ronde ook een aantal interessante nieuwe onderwerpen te ontdekken. Een daarvan is de houding of benadering ten aanzien van de onzekere toekomst die voor ons ligt. Vanuit de noodzaak om onze leefwereld voor te bereiden op de ingrijpende gevolgen van het onvermijdelijke denken aanvragers in scenario’s. Wat is de rol van ontwerpers in die voorbereiding? Een ander terugkerend thema is de rol van materialiteit binnen de (interieur)architectuur. Van het nadenken over duurzaamheid en hergebruik binnen het interieur, de mogelijkheden voor het toepassen van duurzame materialen én systemen in de herbestemming van erfgoed tot de hyperfocus op de ontwikkeling en positie van kalkhennep als bouwmateriaal. Daarnaast wordt het belang van architectuurkritiek voor de verrijking en ontwikkeling van het vak in verschillende aanvragen benadrukt. Binnen deze projecten wordt de nadruk gelegd op het openen van het gesprek, het bieden van verschillende perspectieven en het betrekken van een breder publiek.
diversiteit en inclusie
De bijdrage aan diversiteit en inclusie binnen het vakgebied is een van de criteria waarop aanvragen worden beoordeeld. Als gevolg hiervan zien we dat aanvragers meer nadenken over de mogelijke benaderingswijze van diversiteit en inclusie binnen architectuurprojecten. Niet alleen het praten over, maar ook mét de doelgroep en de rol die taal speelt in het betrekken van stakeholders, wordt door steeds meer ontwerpers integraal opgepakt en onderdeel van de opzet. Daarnaast wordt de eigen rol bevraagd of worden collega’s uitgedaagd daarin meer stelling te nemen. Een mooi voorbeeld is het project Urban diversiTEENS van atelier urto waarin wordt gezocht naar de wijze waarop bepaalde gemarginaliseerde groepen de ruimte gebruiken of toe-eigenen, afwijkend van de originele gedachten over het gebruik. Het project laat zien dat er een opgave ligt voor ontwerpers om recht te doen aan de uiteenlopende behoeftes en wensen die afwijken van een bepaalde norm waarvoor doorgaans meer wordt ontworpen.
selectie
Het beschikbare budget van € 350.000 was niet toereikend om alle 33 positief beoordeelde aanvragen te honoreren. De adviescommissie heeft daarom moeten prioriteren. De procedure die hierbij is gehanteerd, staat omschreven in de Regeling Architectuur. Na prioritering zijn 16 positief beoordeelde projecten buiten de selectie gevallen.
Enkele opvallende projecten uit de selectie van deze ronde zijn: