Vooraankondiging: versterkte samenwerking tussen hogescholen en de creatieve industrie
Eind november lanceert het Stimuleringsfonds Creatieve Industrie in samenwerking met Regieorgaan SIA een subsidieregeling voor hogescholen en culturele instellingen uit de creatieve industrie. Op basis van gelijkwaardige samenwerking kunnen zij werken aan de ontwikkeling van artistieke en ontwerpende onderzoeksmethoden die inzetbaar zijn bij de aanpak van maatschappelijke vraagstukken.
14 november 2024
Achtergrond
De grote maatschappelijke uitdagingen van deze tijd, zoals de opkomst van nieuwe technologieën en de energietransitie, vragen om een complex samenspel van kennis, ervaringen en expertises. Deze uitdagingen – vaak aangeduid als wicked problems – vereisen vernieuwende vormen van kennisontwikkeling. Om dat te bewerkstelligen is een versterkte samenwerking tussen wetenschap en ontwerpers en makers uit de creatieve industrie nodig.
Het Stimuleringsfonds Creatieve Industrie en Regieorgaan SIA spelen door middel van de regeling Artistiek en Ontwerpend Onderzoek in op deze urgentie. Met de nieuwe regeling willen beide organisaties de ontwikkeling van artistieke en ontwerpende onderzoeksmethoden ten behoeve van maatschappelijke uitdagingen versterken. Dit doen ze door ambities te bundelen en ontwerptalent en hogescholen gezamenlijk te verbinden aan andere disciplines en sectoren en zo de kwaliteit en impact van het praktijkgericht artistiek en ontwerpend onderzoek te vergroten. Hiermee wordt naar verwachting het kennisveld verkend en verrijkt met nieuwe kennis, onderzoek, onderzoeksmethodes, ervaringen en inzichten op het snijvlak van de artistieke ontwerpende praktijk en praktijkgericht onderzoek.
De regeling Artistiek en Ontwerpend Onderzoek is onderdeel van het pilotprogramma Culturele en Creatieve Sector. Dit is een pilotprogramma van Regieorgaan SIA, het Stimuleringsfonds Creatieve Industrie en het Fonds voor Cultuurparticipatie. Het pilotprogramma loopt voor de periode 2025 – 2027.
Doelgroep
Alleen een selectie van door de overheid bekostigde hogescholen kan een aanvraag indienen bij de regeling Artistiek en Ontwerpend Onderzoek. Het gaat om vijftien hogescholen die zijn opgenomen in de Sectoragenda Hbo Kunstonderwijs 2021 – 2025 van de Vereniging Hogescholen, namelijk:
- Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten
- ArtEZ University of the Arts
- Avans Hogeschool
- Codarts Rotterdam
- Design Academy Eindhoven
- Fontys Hogescholen
- Gerrit Rietveld Academie
- Hanzehogeschool Groningen
- Hogeschool der Kunsten Den Haag
- Hogeschool Inholland
- Hogeschool Leiden
- Hogeschool Rotterdam
- Hogeschool voor de Kunsten Utrecht
- NHL Stenden Hogeschool
- Zuyd Hogeschool
Elke bovengenoemde hogeschool mag één aanvraag indienen. De aanvragende hogeschool vormt een consortium met een culturele instelling met een werkterrein binnen de creatieve industrie die in de periode 2025 – 2028 ofwel vierjarig wordt ondersteund door het Stimuleringsfonds Creatieve Industrie, of in deze periode is opgenomen in de Culturele Basisinfrastructuur (BIS).
Het betreft de volgende culturele instellingen die worden ondersteund via de Regeling Vierjarige instellingssubsidie creatieve industrie 2025–2028:
- CURRENT OBSESSION
- iii (instrument inventors initiative)
- IMPAKT
- Independent School for the City
- OSCAM
- Pakhuis de Zwijger
- Playgrounds
- Sonic Acts
- Stichting AIR
- Stichting SETUP
- The Hmm
- V2_Lab voor instabiele media
Het betreft de volgende culturele instellingen die in 2025 – 2028 worden ondersteund via de Culturele Basisinfrastructuur (BIS):
- Ateliers '63
- Dutch Design Foundation
- Europees Keramisch Werkcentrum
- GOGBOT
- Internationale Architectuur Biënnale Rotterdam
- MU Hybrid Art House
- Next Nature Network
- Nieuwe Instituut
- Rijksakademie van beeldende kunsten
- State of Fashion
- TETEM kunstruimte
- Mommerskwartier (TextielLab)
- Van Eyck
- Waag Society
Het consortium bestaat naast de aanvragende hogeschool en mede-aanvragende culturele instelling uit minimaal één partner zijnde een andere hogeschool of praktijkpartner, dat wil zeggen een maker of ontwerper uit de creatieve industrie of andere professionals of publieke partijen die onderdeel zijn van de beroepspraktijk rond de centraal gestelde thematiek. Hierdoor wordt de ontwikkelde kennis en expertise geborgd. Onderzoeksprojecten moeten gericht zijn op een van de centraal gestelde actuele thematieken: kunstmatige intelligentie en circulariteit.
Aanvragen en matchmakingbijeenkomst
Aanvragen voor de regeling Artistiek en Ontwerpen Onderzoek verloopt via Regieorgaan SIA en kan vanaf eind november. Het budget van de regeling is € 875.000. De aan te vragen subsidie per project bedraagt minimaal € 100.000 en maximaal € 125.000. We verwachten hiermee maximaal zeven aanvragen te ondersteunen. De regeling krijgt vooralsnog één ronde.
Voor de hogescholen en culturele instellingen die in aanmerking komen voor de subsidie organiseren we op 13 december een matchmakingbijeenkomst. Zij worden per e-mail voor de bijeenkomst uitgenodigd.